Bariery chodnikowe - czy są potrzebne?

0
Bariery chodnikowe — czy są potrzebne?

Wykorzystanie barier chodnikowych w obszarach miejskich jest nie tylko dobrą praktyką, ale przede wszystkim wymogiem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która w określa dokładne wytyczne stosowania tego rodzaju zabezpieczeń na drogach krajowych. Nie ulega zatem wątpliwościom, że są one potrzebne, aby zapewnić nie tylko pieszym, ale także rowerzystom i kierowcom maksimum komfortu i bezpieczeństwa podczas korzystania z przestrzeni miejskiej.

Zastosowanie barier chodnikowych

Pierwszym i najważniejszym zastosowaniem tego rodzaju zabezpieczeń jest oczywiście rozgraniczenie szlaków komunikacyjnych biegnących równolegle do siebie. Są one wówczas montowane wzdłuż chodnika oraz drogi, oddzielając obie te przestrzenie. Ma to na celu nie tylko zabezpieczenie przed niekontrolowanym wtargnięciem lub przekroczeniem drogi w niedozwolonych miejscach przez pieszych. Użycie barier ma chronić także pieszego przed ewentualnym wypadnięciem samochodu z drogi w wyniku kolizji lub wypadku. Tego rodzaju rozwiązania najczęściej stosowane są przy intensywnie użytkowanych ciągach komunikacyjnych, ale także w miejscach, gdzie strefy ruchu pieszego przecinają się z jezdnią.

Ale to nie wszystko, ponieważ bariery mogą być montowane także w poprzek chodnika. Ma to miejsce np. gdy zalecane jest zabezpieczenie szlaku pieszego lub prywatnej posesji przed wjazdem nieuprawnionego do tego samochodu. Tego rodzaju rozwiązania często stosowane są także na przystankach tramwajowych i autobusowych, zajezdniach, przy terenach zielonych oraz w okolicy parkingów.

Rodzaje barier chodnikowych

W zależności od miejsca zastosowania, zabezpieczenia mogą mieć różne kształty i wymiary. Do najczęściej stosowanych należą bariery szczeblinowe stosowane wzdłuż intensywnie użytkowanych szlaków komunikacyjnych. W przypadku tego rodzaju przestrzeni równie często można zobaczyć także zabezpieczenia łańcuchowe. Modele typu U12 i U12a oraz typu olsztyńskiego częściej stosowane są jako zabezpieczenia montowane w poprzek chodników np. czy posesjach, parkingach, szkołach lub przedszkolach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl