Jak dbać o ławki ogrodowe?

0

Ze względu na różnorodność materiałów, z których tworzone są elementy małej architektury zewnętrznej, ich pielęgnacja będzie różna. Zadbane ławki ogrodowe zachwycają bowiem nie tylko funkcjonalnością, ale także swoim nieskazitelnym wyglądem, który podkreśla charakter ogrodu. Dlatego tak ważne jest, aby pielęgnacja tego rodzaju konstrukcji była regularna i wykonywana dedykowanymi środkami oraz preparatami.

Jak dbać o ławki ogrodowe?

Jak już wspomnieliśmy, zależy to od materiału, z którego zostały stworzone. W przypadku metalowych ławek sytuacja jest najprostsza, ponieważ ogranicza się do regularnego przecierania i ewentualnie polerowania powierzchni specjalistycznymi preparatami, aby dodatkowo zabezpieczyć ją przed korozją. Elementy betonowe wymagają nieco większej uwagi z naszej strony, ponieważ mogą na nim pojawiać się nieestetyczne wykwity czy mech. Aby je usunąć wystarczy użyć wody pod ciśnieniem, a następnie szorstką szczotką dokładnie oczyścić ich powierzchnię. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie betonu specjalnym impregnatem, chroniącym przed zabrudzeniami oraz absorbowaniem wilgoci.

Zupełnie inaczej dbanie wygląda w przypadku ławek z naturalnego drewna. W ich przypadku zalecamy już na etapie zakup wybierać modele, które zostały odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Przed ich użytkowaniem możemy również samodzielnie je zaimpregnować, aby jak najdłużej cieszyły nieskazitelnym wyglądem. Jednak, jak to w przypadku naturalnego drewna bywa, z czasem i tak mogą wystąpić oznaki zaatakowania przez grzyby i pleśnie. Aby wydłużyć czas świetności mebli ogrodowych należy zadbać o to, aby przechowywać je w suchym miejscu. Jeśli jednak na ławkach zauważymy wykwity należy dokładnie je wyczyścić za pomocą wody bez użycia detergentów. Do najbardziej zainfekowanych pleśnią miejsc polecamy użyć roztwór chlorku, a następnie znów spłukać wodą. Alternatywnym rozwiązaniem dla chlorku jest umycie myjką ciśnieniową lub zeszlifowanie papierem ściernym. Po pozbyciu się nieestetycznego wykwitu należy poczekać, aż meble ogrodowe dokładnie się wysuszą, a następnie ponownie zabezpieczyć je warstwą impregnatu lub/i lakieru, aby zadbać o ich nieskazitelny wygląd przez kolejne lata użytkowania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl