Jakie są kolory koszy do segregacji śmieci?

0

Zgodnie z zasadami Jednolitego Systemu Organizacji Odpadów, od 1 lipca 2017 roku jesteśmy zobligowani do segregacji śmieci na pięć różnych frakcji. Każda z nich oznaczona jest oddzielnym kolorem, aby ułatwić nam ich sortowanie. O tym, do którego kosza wrzucać poszczególne odpady dowiedzą się Państwo w naszym artykule, do którego przeczytania serdecznie Państwa zachęcamy.

Kolory koszy do segregacji śmieci

Zgodnie z podziałem odpadów na pięć frakcji, także pojemniki, do których je wrzucamy oznaczone są pięcioma różnymi kolorami. Sprawdźmy, jak wygląda ten podział w praktyce.

Żółty - tworzywa sztuczne i metale (plastikowe butelki, opakowania, kartony po mleku, środkach czystości, plastikowe reklamówki, puszki aluminiowe, kapsle, metale kolorowe, zakrętki od słoików, folię aluminiową)

Niebieski – papier (papierowe, kartonowe i tekturowe opakowania, gazety, czasopisma, ulotki, torby papierowe, książki, zeszyty itd.)

Zielony - szkło (szklane opakowania po kosmetykach, butelki po napojach i żywności)

Brązowy - odpady bio (resztki po warzywach i owocach oraz jedzeniu, skoszoną trawę, liście, gałęzie drzew)

Czarny - odpady zmieszane (resztki zwierzęce, nabiał, sery, jajka, mięso, ryby, oleje do smażenia, paragony, odchody zwierząt, produkty higieniczne, niedopałki papierosów, torebki po herbacie, sierść, pióra, żwirek, piasek, zbite naczynia, ręczniki, odzież i obuwie)

Niezależnie od tego, czy worki ze śmieciami samodzielnie umieszczamy w zbiorczych pojemnikach osiedlowych, czy jesteśmy posiadaczami własnych koszy, które regularnie opróżniane są przez wyznaczone do tego celu przedsiębiorstwo, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania wyżej wymienionych zasad i umieszczania odpadów w odpowiednio oznaczonych pojemnikach.

W ten sposób zdefiniowany zasady selekcji są jednak niejednoznaczne w momencie, gdy chcemy wyrzucić do kosza na śmieci kartonowe opakowanie z plastikową powłoką, papierową gazetę z kolorowymi nadrukami, pieluch, kości, żarówek i innych, nieoczywistych odpadów, które prędzej czy później pojawią się w każdym domu. Dlatego właśnie powstała także szczegółowa rozpiska jakich produktów nie wrzucać do poszczególnych koszy na śmieci - szczegóły znajdą Państwo na stronie internetowej oraz ulotkach swojej gminy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl