Olejowanie drewna - wszystko co musisz wiedzieć

0

Istnieje wiele różnorodnych metod zabezpieczenia oraz nadawania pięknego wyglądu dekoracyjnym drewnianym elementom znajdującym się na zewnątrz. Malowanie drewna olejem to jedna z takich metod. Doskonale sprawdza się ono podczas dbania o meble ogrodowe, tarasy oraz płoty. Zanim jednak podejmiesz się realizacji takich czynności, powinieneś wiedzieć o kilka kluczowych aspektach.

olejowanie drewna

Zalety olejowania drewna

Malowanie i olejowanie drewna na zewnątrz to skuteczny sposób na ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, promieniowanie UV czy wilgoć. Olej penetruje w głąb struktury drewna, zabezpieczając je od wewnątrz. Dodatkowo olejowanie drewna nadaje mu piękny, naturalny wygląd, podkreślając jego strukturę i barwę.

Kluczowy jest również wybór odpowiednich substancji do malowania na zewnątrz. Na rynku dostępne są różne rodzaje olejów do drewna. Najczęściej stosowanymi są:

  • Substancje naturalne: np. wariant lniany czy tungowy. Są to produkty ekologiczne, penetrujące w głąb powierzchni drewna i wzmacniające jego strukturę.
  • Substancje impregnowane: zawierające dodatkowe środki zabezpieczające przed szkodnikami i pleśniami.

Przed malowaniem i olejowaniem, ważne jest odpowiednie przygotowanie drewna. Usuń zanieczyszczenia, resztki starego lakieru lub farby, a także szpachluj ewentualne pęknięcia czy ubytki w drewnie. Drewno musi być suche i czyste przed aplikacją oleju.

Nanoszenie oleju na powierzchnię drewna

Olej do drewna na zewnątrz można aplikować pędzlem, wałkiem lub natryskiem. Pamiętaj, aby nałożyć cienką warstwę, pozwalając drewnu wchłonąć olej. Nadmiar substancji należy usunąć wilgotną szmatką. Powtórz aplikację, jeśli drewno wymaga dodatkowej ochrony. Malowanie i olejowanie drewna wymagają czasu schnięcia. Czasem jest to kilka godzin, ale w przypadku wariantów naturalnych może to być nawet kilka dni. Warto pamiętać, aby w tym czasie unikać narażania drewna na działanie wody lub innych czynników, które mogą zniszczyć świeżo nałożoną substancję.

Olejowane drewno na zewnątrz wymaga regularnej konserwacji. Zaleca się odświeżanie powierzchni raz w roku lub co kilka lat, w zależności od ekspozycji na warunki atmosferyczne i stopnia zużycia. W miarę upływu czasu może być konieczne zmatowienie powierzchni i nałożenie kolejnej warstwy płynów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl